عنوان مقاله : شرایط دریافت پروانه کار از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره

به استناد قانون تشکیل سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس محترم شورای اسلامی افراد مجاز به ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره الزاماً باید حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های روان شناسی یا مشاوره باشند و از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره قبلاً پروانه اشتغال به فعالیت حرفه ای دریافت نمایند. بدیهی است صرف داشتن کارت عضویت سازمان مجوزی برای ارائه مشاوره و روان شناسی نیست.

لذا از کلیه همکاران محترم که قصد فعالیت حرفه ای دارند تقاضا می شود حتماً با مراجعه به سازمان ضمن عضویت مبادرت به دریافت پروانه اشتغال نمایند بر همین اساس کسانی که مدت اعتبار پروانه آنها به پایان رسیده است جهت تمدید پروانه خود هرچه زودتر اقدام نمایند در غیر اینصورت مجاز به ارائه خدمات حرفه ای نمی باشند و جهت اطلاع در صورت تاخیر مجدداً باید در مصاحبه تخصصی کمیسیون مربوطه شرکت نمایند.
بنابراین کلیه روان شناسان و مشاوران دارای پروانه مجاز به ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره موظف هستند با نصب تابلو و اخذ هزینه مطابق تعرفه سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در استان و شهرستانی که در پروانه درج شده است فعالیت نمایند. همچنین اطلاع رسانی مرتبط با خدمات روان شناسی و مشاوره از طریق رسانه ها، معابر عمومی، و محیط های مجازی ضرورت دارد منطبق بر اصول علمی اخلاقی و حرفه ای روان شناسان و مشاوران انجام پذیرد. بر این اساس استفاده از هرگونه عناوین مغایر با حوزه ی تخصصی افراد به گونه ای که مصداق اغفال مراجعان تلقی شود، تخلق تلقی شده و با آنها برخورد قانونی می شود.
از همکاران محترم حوزه های روان شناسی و مشاوره و نیز کلیه شهروندان ارجمند که به استناد موارد ذکر شده، شاهد تخلفی هستند، درخواست دارد مراتب را بصورت کتبی و همراه مستندات در تهران به سازمان مرکزی و در استان به شورای استانی که آدرس آنها در سایت سازمان موجود است ارسال فرمایند.
 
شرایط اخذ پروانه اشتغال:
1- دارا بودن حداقل مدرک فوق لیسانس در رشته های روان شناسی و مشاوره
2- عضویت در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور
3- حداقل یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی گذشته باشد
4- گذراندن 750 ساعت دوره کارورزی در مقطع کارشناسی ارشد و 1500 ساعت در مقطع دکتری در مراکز معتبر دولتی، مراکز خصوصی دارای پروانه از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور و زیر نظر متخصص روان شناسی و مشاوره دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور ( ذکر تاریخ شروع و پایان، تعداد ساعات کاری و زمینه فعالیت الزامی می باشد )
5- داشتن کارت پایان خدمت برای متقاضیان مرد
 
مراحل صدور پروانه:
پس از عضویت در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، متقاضی دریافت پروانه اشتغال تخصصی، فرم 111 ( لینک فرم ) را تکمیل کرده و کلیه مدارک درج شده در فرم را ارسال می نماید. کلیه مدارک بدون حضور شخص، در کمیسیون مربوطه بررسی شده و چنانچه مدارک از سوی کمیسیون پذیرش شود، به صورت کتبی به متقاضی اطلاع رسانی می شود.
* به دلیل اینکه بررسی پرونده و مصاحبه متقاضی فقط توسط کمیسیون تخصصی صورت می گیرد، تعیین زمان مصاحبه متقاضی مشخص نبوده و شرکت در مصاحبه توسط اداره هماهنگی کمیسیون ها به اطلاع متقاضی می رسد.
پس از انجام مصاحبه، چنانچه متقاضی در مصاحبه تخصصی پذیرفته نشود، علت عدم قبولی به صورت کتبی به متقاضی اطلاع رسانی خواهد شد. پذیرفته شدگان نیز پس از طی مراحل صدور پروانه تخصصی از سوی سازمان، برای مراسم تحلیف و دریافت پروانه دعوت خواهند شد.