عنوان مطلب : حدود هزار تولیدکننده تجهیزات پزشکی در کشور داریم/ تامین سهم 30 درصد از ارزش بازار تجهیزات پزشکی توسط تولید داخل

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه در کشور حدود هزار تولیدکننده تجهیزات پزشکی داریم، گفت: این هزار تولیدکننده، ۳۰ درصد سهم بازار از حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار را تأمین می‌کنند.

حدود هزار تولیدکننده تجهیزات پزشکی در کشور داریم/ تامین سهم 30 درصد از ارزش بازار تجهیزات پزشکی توسط تولید داخل
به گزارش وبدا، دکتر رضا مسائلی، در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه بین ‌المللی تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی، آزمایشگاهی و دارویی، گفت: امروز در بیست و یکمین نمایشگاه ایران هلث، حدود ۵۰ محصول دانش بنیان و فن‌ آور در حوزه تجهیزات پزشکی در کشور رونمایی شد و تفاوتی که این محصولات با نمونه‌ های سال‌ های گذشته داشتند، عمق تکنولوژی این محصولات و کلاس خطر بالای آنها است.

وی افزود: خوشبختانه تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی کشور توانسته اند برای تولید محصولات خود، پروانه ساخت از وزارت بهداشت بگیرند و تلاش‌ های صورت گرفته موجب شد دو اتفاق مهم در حوزه تجهیزات پزشکی را شاهد باشیم که این دو اتفاق توسعه صادرات و الزام تولیدکنندگان به اخذ استاندارد‌های اتحادیه اروپا است.

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال جاری صادرات تجهیزات پزشکی ۱۰ برابر رشد خواهد داشت، ادامه داد: قراراست، صادرات تجهیزات پزشکی از ۲۴ میلیون دلار به ۲۴۰ میلیون دلار برسد که در این راستا کار متراکم و سنگینی در بخش خصوصی انجام شده است و دولت زمینه ‌سازی حضور تولیدکنندگان در نمایشگاه‌های مختلف در اقصی نقاط دنیا را فراهم خواهد کرد.

وی ادامه داد: الزام تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی به اخذ استاندارد‌های اتحادیه اروپا برای آن است که تولیدکنندگان بتوانند در راستای ارتقای کیفیت گام بردارند و این موضوع ریل‌سازی و ایجاد زیرساخت اساسی در توسعه صادرات است.

مشاور وزیر و مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت یادآور شد: لازمه اخذ استاندارد‌های اتحادیه اروپا حضور در بازار‌های بین ‌المللی کشور‌های دیگر است که راهبرد مهم وزارت بهداشت در سال ۹۷ با همکاری سایر ارگان‌ های دولتی محسوب می شود.

وی با اشاره به رونمایی از یک اتاق عمل کاملا ایرانی گفت: تمام محصولات این اتاق عمل را تولید‌کنندگان تجهیزات پزشکی کشورمان تولید کرده‌اند و وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت جامعه ضمن اینکه باید از تولیدکنندگان حمایت کند، باید بر کیفیت نیز نظارت داشته باشند.

دکتر مسائلی با بیان اینکه در کشور حدود هزار تولیدکننده تجهیزات پزشکی داریم، گفت: این هزار تولیدکننده، ۳۰ درصد سهم بازار از حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش سالیانه تجهیزات پزشکی را تأمین می‌کنند و نقطه اتکای تأمین تجهیزات پزشکی بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند.